czwartek, 13 listopada 2008

"Kompas Szczęścia" Materiały szkoleniowe Dariusza Skraskowskiego


Stres
to reakcja ciała w odpowiedzi na doświadczenie. Przyczyną stresu jest nasza reakcja na dane wydarzenie, a nie samo wydarzenie. Do złamania dwóch kawałków drzewa potrzeba tej samej siły. Natomiast dwie osoby różnią się od siebie tym, co uważają za stres, jak i tym jaki stres mogą znieść.

Wydarzenia, które wywołują stres, nazywamy stresorami. Stresory mogą być różne dla każdego z nas. To, co w jednej osobie wywoła stres, dla drugiej osoby będzie wyzwaniem, które z przyjemnością podejmie.

Ogólnie można powiedzieć, że stres wywołują sytuacje, które wykraczają poza Twoja zdolność radzenia sobie z nim. Można powiedzieć, że sytuacje stresujące nadwyrężają Cię i każą wykraczać poza granice Twoich umiejętności.

Im bardziej jesteś elastyczny w danej sytuacji, tym większy masz na nią wpływ. Wtedy doświadczasz mniej stresu.

NLP wnosi wartościowe podejście do tematyki radzenia sobie ze stresem. Przesuwa uwagę z zewnętrznych czynników wywołujących stres na Twoja reakcje. Uczy praktycznych sposobów radzenia sobie z sytuacjami stresowymi.

Rzadko masz wpływ na całą sytuację. Jednak masz wpływ na sposób jej postrzegania. Gdy postrzegasz daną sytuację jako trudność wykraczającą poza Twoje umiejętności radzenia sobie, wtedy Twoje ciało automatycznie przygotowuje się do walki lub ucieczki. Właśnie taka reakcja wyrządza szkody.

Kiedy jesteś naprawdę zagrożony, wtedy reakcja ta jest użyteczna. Mobilizujesz wszystkie siły. Ożywiasz się. Możesz przekraczać granice Twoich nawykowych wzorców zachowania. Korzystasz w pełni z posiadanej wiedzy i umiejętności.

Niestety, dla niektórych osób stan pobudzenia stał się pewnym standardem w życiu. Uzależniły się one od niego. Potrzebują go coraz więcej, aby utrzymać poziom pobudzenia emocjonalnego Stres działa uzależniająco. W porównaniu do sytuacji stresowych, normalny dzień wydaje się nudny. Stres podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza szybkość akcji serca, zaburza trawienie i działanie układu odpornościowego. Upośledza również procesy myślenia, ponieważ krew odpływa z mózgu do mięśni. Przewlekły stres jest więc dla nas szkodliwy. To jakby prowadzenie samochodu z wciśniętym maksymalnie pedałem gazu, niezależnie od tego, co dzieje się na drodze.

Po reakcji stresowej ciało potrzebuje czasu na regeneracje. Jeśli o to nie zadbasz, doświadczysz ciągłej huśtawki nastrojów i stanów emocjonalnych. To może doprowadzić Cie do wypalenia.

Zamiast polegać na biochemicznej mieszance stresowej, lepiej znajdź inne sposoby na ożywienie. Takie, które pozwolą być w dobrym kontakcie ze sobą i światem.

Cd. następny wpis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz