niedziela, 26 października 2008

Porady z książki "4-godzinny tydzień pracy" Timothy Ferriss


1. Określ, co jest dla ciebie koszmarem, absolutnie najgorszą rzeczą, jaka może się zdarzyć, jeśli zrobisz to, co nad czym się zastanawiasz.
Jakie wątpliwości, obawy i wypadki przychodzą ci na myśl, gdy rozważasz wielkie zmiany, które możesz - albo musisz - wprowadzić? Wyobraź sobie w najdrobniejszych szczegółach. Czy będzie to koniec świata? Jaki trwały skutek będzie to miało dla ciebie (w skali 1-10)? Czy chodzi o rzeczy naprawdę trwałe? Jak myślisz, jakie są szanse, że to naprawdę się zdarzy?

2. Jakie kroki możesz podją, by naprawić szkody lub przywrócić dawny stan, nawet jeśli będzie to tylko efekt tymczasowy?
Jest bardzo prawdopodobne, że okaże się to łatwiejsze, niż myślisz. Jak możesz odzyskać kontrolę nad wszystkimi sprawami?

3. Jakie są rezultaty i korzyści, tymczasowe i trwałe, oraz najbardziej prawdopodobne scenariusze?
Teraz, gdy zdefiniowałeś już koszmar, zastanów się, co jest bardziej prawdopodobnym i z całą pewnością bardziej korzystnym rezultatem, wewnętrznym (wiara w siebie, poczucie własnej wartości itp) lub zewnętrznym? Jak wpłynie to na ciebie (w skali 1-10)? Jakie są szanse, że przyniesie to co najmniej w miarę niezły rezultat? Czy nie robili już tego mniej inteligentni ludzie i czy nie odnieśli sukcesu.


4. Gdybyś dzisiaj został zwolniony z pracy, co byś zrobił, aby utrzymać pod kontrolą swoje finanse?
Wyobraź sobie taki scenariusz i odpowiedz na powyższe pytania. Jeśli sam zwolnisz się z pracy, by przetestować inne możliwości, jak możesz w przyszłości powrócić do tego samego miejsca na ścieżce kariery, jeśli koniecznie będziesz musiał?

5. Co odsuwasz w czasie z powodu strachu?
Zazwyczaj najbardziej obawiamy się tego, co większość z nas powinna zrobić. Telefon, rozmowa, jakiekolwiek działanie - to obawa przed nieznanym powstrzymuje nas przed zrobieniem tego, co powinniśmy zrobić. Powtórzę to co powinieneś wytatułować sobie na czole: "Zazwyczaj obawiamy się tego, co właśnie powinniśmy zrobić". Słyszałem kiedyś, jak ktoś powiedział, że sukcesy odnoszone w życiu można zazwyczaj mierzyć liczbą niezręcznych rozmów, które dana osoba gotowa jest przeprowadzić. Zrób postanowienie, że codziennie będziesz robił jedną rzecz, której się obawiasz. Przejąłem taki zwyczaj, próbując zwracać się o radę do sławnych ludzi i znanych biznesmenów.

6. Jakie koszty - finansowe, emocjonalne i fizyczne - ponosisz, odkładając coś na później?
Nie oceniaj wyłącznie złych stron swojego działania. Równie ważna jest wycena olbrzymich kosztów zaniechania. Jeśli nie będziesz starał się osiągnąć rzeczy, które cię ekscytują, gdzie znajdziesz się za rok, pięć, dziesięć lat? Jak będziesz się czuł, jeśli pozwolisz, by okoliczności rządziły tobą i by uciekło następne dziesięć lat twojego życia, podczas których będziesz robił rzeczy niezapewniające ci zadowolenia? Jeśli jesteś w stanie spojrzeć dziesięć lat w przód i ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że czeka cię droga rozczarowań i żalu, a także jeśli zdefiniujesz to ryzyko jako "prawdopodobieństwo nieodwracalnych negatywnych skutków", zaniechanie działania okaże się największym możliwym ryzykiem.

7. Na co czekasz?
Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć bez uciekania się do odrzuconej wcześniej koncepcji właściwego czasu, odpowiedź jest prosta: boisz się, tak jak cała reszta świata. Oceń koszt zaniechania, oszacuj prawdopodobieństwo i możliwości naprawienia większości złych posunięć. Rozwiń u siebie najważniejszy zwyczaj tych, którzy osiągnęli doskonałość i nauczyli się czerpać przyjemność z działania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz