sobota, 9 czerwca 2012
Ostropest plamisty. Polecam, bo stosuję.
Czym jest ostropest plamisty?
Skuteczny, bezpieczny i sprawdzony przez wiele pokoleń – taki jest właśnie ostropest plamisty, który znalazł multum zastosowań we współczesnym świecie. Przekonaj się, że ostropest można zastosować nie tylko jako środek leczniczy dobroczynnie wpływający na układ pokarmowy, ale również jako niecodzienną i kunsztowną przyprawę, ozdobę wnętrza Twojego domu czy element kuracji upiększającej.
Sprawdź, jak Ty możesz wykorzystać ostropest.
Ostropest plamisty znany jest już od starożytności!
Pierwotnie występował tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale z czasem zasiedlił z powodzeniem inne rejony Europy oraz inne kontynenty.
Gdzie można znaleźć ostropest w Polsce? Na nieużytkach. Na torowiskach. Nawet na śmietnikach.
Oczywiście przemysł nie mógłby nie wykorzystać ogromnych możliwości ostropestu. Wielkopolska, Kujawy, Żuławy, Lubelszczyzna – to miejsca, w których ostropest uprawiany jest na szeroką skalę.
Ostropest posiada tak wiele cennych właściwości, wykorzystuje się go na tak wiele sposobów, że … trzeba się o tym po prostu przekonać!
Leczy
Na pierwszy plan wysuwa się jego niezwykle pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka. Zapobiega i leczy wiele schorzeń, a na układ pokarmowy działa szczególnie kojąco.
Zapalenie wątroby, jej stłuszczenie lub marskość, ataki kolki wątrobowej? Kamienie żółciowe, dolegliwości pęcherzyka, dróg żółciowych? Wysoki poziom cholesterolu LDL? Miażdżyca? Zatrucie spowodowane: alkoholem, muchomorem sromotnikowym lub innymi toksynami? Ostropest da sobie z tym wszystkim radę! – chroni on przed tymi dolegliwościami i skutecznie je zwalcza.
Taką moc ostropest zawdzięcza swojemu składowi. Bogaty jest on w sylimarynę, która:
znosi stan zapalny,
rozkurcza przewody żółciowe,
zwiększa produkcję i wydzielanie żółci,
przyspiesza wydalanie szkodliwych substancji,
sprzyja odbudowie uszkodzonych hepatocytów,
obniża stężenie złego cholesterolu,
spowalnia powstawanie blaszek miażdżycowych.
A wszystko to bez skutków ubocznych! Bez przeszkód, bez obaw i bez stresu możesz długi czas zażywać produkty na bazie ostropestu. Na efekty nie musisz czekać długo. Korzystne rezultaty przyjmowania sylimaryny obserwuje się już po miesiącu!
Upiększa
Ostropest znalazł również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym – powstają z niego kremy chroniące skórę przed wolnymi rodnikami. Kompleks flawonolignanów ukrytych w roślinie pomaga skórze się zregenerować, a do tego rozjaśnia cerę i zmniejsza jej zaczerwienienia. Trwają prace nad wykorzystaniem ostropestu do stworzenia substancji o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym.
Smakuje
Czy wiesz, że ziarna i dolne liście ostropestu nadają się do bezpośredniego spożycia?
Ziarna po uprzednim zmieleniu służą jako przyprawa, a liście dodaje się do sałatek. Niektóre przepisy na pieczywo polecają dodawać do ciasta rozdrobnione owoce ostropestu.
Czy znasz może olej ostropestowy? Zapobiega on utlenianiu się tłuszczów, czyli procesowi bardzo niepożądanemu, bo prowadzącemu do chorób układu sercowo-naczyniowego.
Pszczoły uwielbiają ostropest. W okresie kwitnienia odwiedza go tak wiele pszczół, że potrafią one z jednohektarowej plantacji tej rośliny wyprodukować aż 200 kg miodu!
Ostropest stosuje się też w hodowli zwierząt tucznych. Powstałe z niego ekstrakty czy koncentraty są komponentem pasz podawanym np. tucznikom i brojlerom. Dlaczego akurat ostropest? Preparat zwiększa przyrost ich masy, a ostropest w nim zawarty chroni wątrobę zwierzęcia i nie zatruwa mięsa. Przy pomocy pochodnych ostropestu zwalcza się nawet choroby zwierząt hodowlanych!
Dekoruje
Ostropest to też oryginalny sposób na udekorowanie domu czy mieszkania. Łodyga osiąga nawet 1,7-2 m wysokości! Ma duże liście, fioletowe kwiatostany… To wszystko sprawia, że w sezonie, który trwa nawet do późnej jesieni, roślina może stanowić naturalną barierę przed wścibskimi przechodniami czy ciekawskimi sąsiadami ;)
Czy już wiesz, jak wykorzystasz ostropest?
Źródło: http://ostropestplamisty.pl/ostropest-plamisty/czym-jest-ostropest-plamisty/
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz