sobota, 1 września 2012

Księga Pozytywnych Aspektów

Znalazłam bardzo interesującą i skuteczną metodę poprawy samopoczucia i wzmacniania pozytywnych emocji. Dokładny opis tego ćwiczenia znajdziesz w świetnej książce "Proś a będzie ci dane”.

Aby rozpocząć proces Księgi Pozytywnych Aspektów, kup sobie notes, który Ci się podoba. Na okładce swojego notesu napisz: Moja księga Pozytywnych Aspektów. W swoim notatniku na pierwszej stronie umieść imię jakiejś osoby lub też opis sytuacji, która przywołuje twoje pozytywne uczucia.

Może to być imię twego ulubionego kota, imię twego najlepszego przyjaciela czy też osoby, którą kochasz. Może to być nazwa twego ulubionego miasta lub też restauracji.

Kiedy skupisz uwagę na imieniu lub tytule, który napisałeś, postaw sobie następujące pytania: Co w Tobie lubię? Dlaczego kocham Cię tak bardzo? Jakie masz zalety?

Następnie delikatnie i swobodnie zacznij zapisywać myśli, które pojawiają się w Tobie w odpowiedzi na te pytania. Pisz tak długo, jak długo pojawiają się myśli. Następnie przeczytaj to, co napisałeś. Ciesz się własnymi słowami.

Przykład: Mój partner

+ Co lubię w moim partnerze?

Jest inteligentny i oczytany. Jest miły i spokojny. Ma ładne czarne włosy. Jest szczupły. Ma umięśnioną klatę, bo codziennie ćwiczy pompki. Ma piękny głos, który szczególnie atrakcyjnie brzmi przez telefon. Jest wspaniałym telesprzedawcą oraz szkoleniowcem. Jest bardzo pomysłowy. Podziwiam go za to, że napisał kilka książek.

+ Dlaczego kocham go tak bardzo?

Dlatego, że on też mnie tak bardzo kocha. Dlatego że mam do niego zaufanie. Jest uczciwą osobą. Mówi prawdę. Jest dla mnie dobry. Ufa mi. Zachęca mnie do realizowania moich pasji. Akceptuje mnie taką, jaką jestem. Pomaga mi stawić czoło wyzwaniom życiowym. Wykonuje ze mną wspólnie obowiązki domowe.

+ Jakie ma zalety?

Jest wytrwały w swoich działaniach. Pracowity. Uczynny dla innych ludzi. Przedsiębiorczy. Oczytany. Cierpliwy. Dobrze całuje.

Zachęcam do podawania swoich przykładów w komentarzach. Możesz pisać o swoim: mieszkaniu, psie, kocie, papudze, samochodzie, partnerze, pracy, ogrodzie, mieście, jeziorze, lesie, hobby itd.

3 komentarze:

  1. Ciekawy przykład. Pozytywny stan emocjonalny to bardzo ważna rzecz. Umożliwia dostęp do naszej wiedzy i umiejętności. Potęguje możliwości naszego rozwoju.
    Księga Pozytywnych Aspektów to bardzo skuteczne i proste narzędzie, które pomaga wprowadzać się w budujący stan. Dlatego podam swój przykład.

    MOJA PARTNERKA

    + Co lubię w mojej partnerce?
    Lubię w niej to, że jest wyrozumiała. Dba na miarę swoich możliwości o dzieci. Pięknie wygląda gdy się śmieje. Jest ładną i zgrabną kobietą.

    + Dlaczego kocham ją tak bardzo?
    Kocham ją bo czuję przy niej ciepło. Czuję że stanowimy jedną całość. Razem stawiliśmy czoła wielu przeciwnościom.

    + Jakie ma zalety?
    Potrafi dobrze i zdrowo przyrządzać różne potrawy. Ma miły i melodyjny głos. Pięknie śpiewa. Potrafi wczuć się w sytuację i zrozumieć drugą osobę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może jeszcze jeden przykład z innej kategorii :-)

      POZYTYWNE ASPEKTY KSIĄŻEK

      + Co lubię w książkach?
      Lubię w nich to, że często są pięknie wydane. Zawierają przydatną wiedzę. Pozwalają wniknąć w świat wyobraźni. Pozwalają uwrażliwić na różne sytuacje życiowe, których w pośpiechu często nie dostrzegamy. Lubię zapach nowych książek. Lubię to że można wracać do różnych informacji.

      + Dlaczego czytam książki?
      Czytam książki, ponieważ znajduję w nich rozwiązania kłopotliwych sytuacji życiowych. Czytam kiedy chcę się nauczyć czegoś pożytecznego. Szukam w nich inspiracji do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego. Pozwalają mi szybko wzmocnić pozytywny stan emocjonalny w chwilach zwątpienia.

      + Jakie zalety mają książki?
      Książki posiadają różne zalety. Są małe i lekkie, dlatego można je zabierać ze sobą w podróż. Są ładnie wydane i mogą stanowić świetny prezent dla bliskiej osoby.

      Usuń
  2. POZYTYWNE ASPEKTY PRACY W DOMU

    + Co podoba mi się w pracy w domu?
    Podoba mi się to, że sam ustalam sobie godziny pracy. Kiedy mam słabszy dzień, mogę wybierać zadania, które wymagają mniej energii. Kiedy mam lepsze dni, mogę koncentrować się na zadaniach trudnych i wymagających dużego zaangażowania. Podoba mi się to, że mogę tworzyć taką atmosferę pracy, która sprzyja realizacji zadań. Mogę też koncentrować się na priorytetach i ustalać sposoby realizacji celów.

    + Dlaczego cenię sobie pracę w domu?
    Cenię sobie pracę w domu, ponieważ sam jestem dla siebie szefem. Mogę poświęcać więcej czasu na zadania, które są opłacalne. Dzięki temu więcej zarabiam. Mam więcej czasu dla siebie. Mogę go wykorzystać na spotkania z bliskimi osobami, czytanie książek, spacery i relaks.

    + Jak wpływa na mnie praca w domu?
    W każdej chwili mogę zrobić sobie przerwę, jeśli sytuacja tego wymaga. Bardziej elastycznie podchodzę do realizacji zadań. Mogę zdrowiej się odżywiać. Oszczędzam pieniądze wcześniej wydawane na dojazdy. Pracuję zgodnie ze swoimi preferencjami. Mam więcej czasu wolnego.

    OdpowiedzUsuń