Sekrety osiągania sukcesów i spełniania marzeń.
Kliknij tutaj. Pobierz cały bezpłatny e-book.
2. Zapisywanie celów
W prawie każdym poradniku o osiąganiu sukcesów jest napisane, aby swoje cele zapisywać na kartce, a nie tylko mieć je w umyśle. Ja przez wiele lat nie mogłem przemóc się, aby zacząć stosować tę zasadę.
W końcu zrozumiałem dlaczego.
Gdy coś zapisujemy na papierze, to automatycznie zyskuje to większą wartość - staje się niemal oficjalnym dokumentem, czy nawet formą umowy. I gdy zapiszemy swoje cele na kartce, to trudniej nam później wykorzystać wymówki, które pozwolą nam na odpuszczenie sobie tego celu. A ja chciałem sobie zostawić możliwość wycofania się, gdy np. ze zwykłego lenistwa nie chciałoby mi się robić czegoś, co
było niezbędne do osiągnięcia postawionego sobie celu. Jak możecie się domyśleć, takie podejście powodowało, że stawiane sobie w umyśle cele często pozostawały niezrealizowane.
Ale w końcu jakiś czas temu podjąłem męską decyzję ;-) i zacząłem zapisywać cele na papierze. Okazało się, że sposobów zapisywania celów jest bardzo wiele.
Można zapisywać je w postaci krótkiego wyrażenia, można też dodać różne argumenty przemawiające za celem, można napisać, jak można sobie pomóc w realizacji celu, itd. Okazało się też, że bardzo ważny jest sam moment zapisania celu oraz miejsce, gdzie taki zapisany cel będzie leżał lub wisiał. Eksperymentowanie z różnymi sposobami zaowocowało w końcu stworzeniem modelu, który, przynajmniej dla mnie, jest optymalny. Dlatego zachęcam do podobnego eksperymentowania. Starajcie się zapisywać swoje cele na różne sposoby. I następnie sprawdzajcie, jakie warianty są dla Was najbardziej odpowiednie - pozwalają Wam najskuteczniej osiągać
postawione sobie cele.
3. Afirmacje
Afirmacje to pozytywne sformułowania, które należy często powtarzać po to, aby przeprogramować naszą podświadomość w ten sposób, aby jak najlepiej nam służyła.
Oto przykłady afirmacji związanych z bogactwem:
• Jestem bogaty.
• Jestem milionerem.
• Pieniądze napływają do mnie z wielu źródeł.
• Wszystkiego mam wystarczająco.
• Mam dużo pieniędzy.
Każdy może tworzyć własne afirmacje. Powinien jednak przy tym kierować się zasadami:
1. Afirmacje powinny mieć pozytywne znaczenie. Czyli np. "Jestem bogaty", a nie "Nie chcę być biedny".
2. Afirmacje są tworzone w czasie teraźniejszym.
Ja sam o afirmacjach wiedziałem od wielu lat. Jednak nie mogłem się przemóc, aby zacząć je stosować. Wynikało to przede wszystkim z pewnej ich sztuczności. Powtarzanie na okrągło tego samego sformułowania wydawało mi się zbyt nienaturalne. Jednak jakiś czas temu dzięki pomysłowi z pewnej książki, udało mi się zacząć stosować afirmacje z pozytywnym skutkiem.
W książce tej autor pisząc o afirmacjach, przedstawił kilka pomysłów na ich uatrakcyjnienie. Jeden z nich polegał na tym, aby nie mówić ich jednym ciągiem, ale rozbijać je na sylaby, gdyż to pozwoli uzyskać rytm, który z kolei ułatwia przyswajanie afirmacji.
Ja wpadłem na pomysł, aby ten rytm połączyć z rytmem kroków. I tak idąc ulicą zacząłem sobie w myślach powtarzać Je-stem bo-ga-ty (5 kroków). Spodobało mi się to i zacząłem też tak "mówić" w myślach inne afirmacje.
Tutaj należy się Wam jeszcze ważna uwaga. Istnieją różne koncepcje, jak należy wypowiadać afirmacje. Najczęściej podkreśla się, że należy je wymawiać z odpowiednim nastawieniem emocjonalnym, gdyż ono znacznie zwiększa moc afirmacji. U mnie było z tym różnie. Raz udawało mi się wymawiać afirmacje bardzo entuzjastycznie, a kiedy indziej powtarzałem je tylko mechanicznie.
Spotkałem się też z koncepcją, że należy tą samą afirmację zapisywać wiele razy na kartce i po napisaniu jej, za każdym razem obok należy napisać, jakie uczucia, emocje i myśli powstawały podczas jej wypowiadania (zapisywania).
Myślę, że tak naprawdę każdy musi sam dojść do tego, jak afirmacje mogą zadziałać w jego przypadku.
Oprócz tego, że afirmacje mogą wpływać na naszą podświadomość (po jakimś czasie), to mogą też wpływać od razu na naszą świadomość. Nieraz zauważyłem, że gdy zacząłem powtarzać jakąś afirmację (np. jestem bogaty), to jakoś tak przyjemniej robiło mi się na duszy. Po prostu skupiając się na znaczeniu danej afirmacji
zmieniamy nasz punkt koncentracji uwagi na czymś pozytywnym, co pozwala nam poprawić nasze samopoczucie.
4. Super skuteczne afirmacje
Aby opisane w poprzednim rozdziale afirmacje odniosły pożądany skutek, tzn. wpłynęły na naszą podświadomość, musimy je powtarzać z wiarą tysiące razy. Chyba zgodzicie się, że może to być dosyć uciążliwe.
Dlatego chciałbym teraz przedstawić bardzo skuteczną technikę, która pozwala praktycznie od razu przyswoić nową afirmację. W rezultacie zamiast męczyć się tygodniami lub miesiącami i powtarzać tysiące razy tą samą afirmację, wystarczy ją powtórzyć kilka razy.
Cała sztuka polega na tym, aby afirmować coś, co tak naprawdę jest już dla nas prawdą, tylko nie do końca zdawaliśmy sobie z tego sprawę, lub się na tym nie skupialiśmy. Aby Wam to lepiej zobrazować, podam kilka przykładów.
Weźmy na początek przykład osoby nieśmiałej. Osoba taka może sobie w kółko powtarzać afirmacje "Jestem osobą śmiałą, pewną siebie, itd.". Ale ponieważ wie (a w każdym razie sądzi, że wie), że jest nieśmiała, więc takie afirmacje będą dla niej czymś sztucznym, czymś nieprawdziwym. A jak nie będzie w nie wierzyć, to jej podświadomość tego nie przyjmie. Szczególnie dotyczy to afirmacji, które mają w sobie zwroty: "za każdym razem, od dzisiaj, itd.". Bo jeśli osoba nieśmiała będzie sobie afirmować "Jestem pewna siebie w każdej sytuacji" i zdarzy się jej sytuacja, gdy tej pewności siebie nie będzie miała (a to jest pewne!), to jak sądzicie, co w tym momencie będzie dla niej (i jej podświadomości) ważniejsze – czy słowa afirmacji, czy też prawdziwe doświadczenie, które przeczy treści afirmacji?
Oczywiście to drugie.
Co zatem może zrobić w takiej sytuacji? Powinna znaleźć takie afirmacje, które będą prawdziwe, bo oparte na jej doświadczeniach. Aby to zrobić musi ona przeanalizować swój problem nieśmiałości i przypomniećsobie, jakich sytuacji ten problem tak naprawdę dotyczy. Jak już to zrobi, to może okazać się, że nieśmiałość przejawia się u niej w pewnych sytuacjach (np. w kontaktach z drugą płcią, w sytuacjach stresowych, nowych), a w innych nie występuje (np. w kontaktach zawodowych, w kontaktach z najbliższymi).
I wtedy może zacząć tworzyć prawdziwe afirmacje. Np. mogą one mieć postać: "Jestem pewna siebie w pracy zawodowej", "Potrafię dobrze komunikować się z wieloma osobami". W momencie, gdy ta osoba wymówi po raz pierwszy te afirmacje, to od razu je sobie przyswaja, gdyż wie, że są one prawdziwe. Ponadto, gdy nawet
zdarzy się jej jakaś wpadka - np. będzie miała problem z komunikowaniem się z jakąś osobą, to nie przeczy to afirmacji "Potrafię dobrze komunikować się z wie...
Kliknij tutaj. Pobierz cały bezpłatny e-book.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz